Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e PRI-LTN
    Anėtarėsuar
    12-06-2006
    Vendndodhja
    Vlorė
    Postime
    671

    Ati i Muzave.

    Nė librin e A.Kolės, “Gjuha e Perėndive”, thuhet se Muzat kanė pėr at Pieron tė birin e Kronosit dhe pėr nėnė Kujtesėn.
    Emrin “Piero”, me sa kam dėgjuar dhe lexuar unė rreth mitologjisė, nuk e kisha hasur asnjėherė. Pėr herė tė parė e ndesha kėtė emėr ne librin e Kolės, bashkė me shpjegimin etimologjik, i cili mu duk shume i logjikshėm.
    Mė tėrhoqi kjo Perėndi pasi njė shoku im mban te njėjtin mbiemėr (Piero). Ai ėshtė me origjine nga krahina e Himarės. E pyeta nėse mund tė mė thoshte ndonjė gjė rreth mbiemrit tė tij, por nuk dinte tė mė thoshte shumė, me tha vetėm qė, tė parėt e tij kishin ardhur ne Palas te Himarės 300-400 vite mė parė nga Athina.

    N.q.s ndonjėri nga ju di ndonjė gjė mė shumė rreth kėsaj Perėndie dhe rreth lidhjes me kėtė mbiemėr shqiptar, (pjesėtarėt e fisit “Piero” e mbajnė veten pėr shqiptarė) jeni te mirėpritur te merrni pjesė nė kėtė temė.

  2. #2
    Dash...me kembore Maska e Toro
    Anėtarėsuar
    26-04-2002
    Vendndodhja
    CALIFORNIA
    Postime
    1,404
    Citim Postuar mė parė nga PRI-LTN
    Nė librin e A.Kolės, “Gjuha e Perėndive”, thuhet se Muzat kanė pėr at Pieron tė birin e Kronosit dhe pėr nėnė Kujtesėn.
    Emrin “Piero”, me sa kam dėgjuar dhe lexuar unė rreth mitologjisė, nuk e kisha hasur asnjėherė. Pėr herė tė parė e ndesha kėtė emėr ne librin e Kolės, bashkė me shpjegimin etimologjik, i cili mu duk shume i logjikshėm.
    Mė tėrhoqi kjo Perėndi pasi njė shoku im mban te njėjtin mbiemėr (Piero). Ai ėshtė me origjine nga krahina e Himarės. E pyeta nėse mund tė mė thoshte ndonjė gjė rreth mbiemrit tė tij, por nuk dinte tė mė thoshte shumė, me tha vetėm qė, tė parėt e tij kishin ardhur ne Palas te Himarės 300-400 vite mė parė nga Athina.

    N.q.s ndonjėri nga ju di ndonjė gjė mė shumė rreth kėsaj Perėndie dhe rreth lidhjes me kėtė mbiemėr shqiptar, (pjesėtarėt e fisit “Piero” e mbajnė veten pėr shqiptarė) jeni te mirėpritur te merrni pjesė nė kėtė temė.
    Ama c;ja fut kot dhe ti mo vlla....Pjesetaret e fisit Pjerro nuk dinin shqip para 80 vjeteve....Dhe kane ardhur nga Korfuzi , jo nga Athine ne Himare!

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e PRI-LTN
    Anėtarėsuar
    12-06-2006
    Vendndodhja
    Vlorė
    Postime
    671
    Pse ja fus une kot dhe jo ti?
    Ky fis, eshte shperngulur nga zona e Athines per arsye hasmerie, me shume se 300 vjet me pare dhe eshte ndare ne 3 pjese; ne Palase, Kakavi, dhe Korfuz. Sic dihet te treja keto krahina ne mos jane, kane qene te banuara historikisht nga shqiptare.
    Ky mund te jete edhe nje rikthim i ketij fisi ne trojet e te pareve te tyre. Kjo do te perforcohej me shume nqs mbiemri i tyre do te kishte lidhje me PIERON, atin e muzave, pasi jo vetem une mendoj se perendite kane lindur ne zonat ku sot banon ky fis.

  4. #4
    Dash...me kembore Maska e Toro
    Anėtarėsuar
    26-04-2002
    Vendndodhja
    CALIFORNIA
    Postime
    1,404
    Pjerro ka dhe ne Jug te Italise....Dhe jo nuk ka lidhje me atin e muzave! lol

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e PRI-LTN
    Anėtarėsuar
    12-06-2006
    Vendndodhja
    Vlorė
    Postime
    671
    Citim Postuar mė parė nga Toro
    Pjerro ka dhe ne Jug te Italise....Dhe jo nuk ka lidhje me atin e muzave! lol
    Jugu i Italise eshte i mbushur me arbereshe. Sot shqiptaret kane dale ne cdo cep te botes, mbase me shume se cdo popull tjeter homogjen, veti e rraces tone. Piero ka dhe ne France, Usa mbase dhe diku tjeter.

    Pse je kaq i sigurte qe nuk ka lidhje dhe cfare ka ketu per te qeshur?
    Ma thuaj ta di dhe une se po vras mendjen kot me duket.

  6. #6
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga Toro
    Ama c;ja fut kot dhe ti mo vlla....Pjesetaret e fisit Pjerro nuk dinin shqip para 80 vjeteve....Dhe kane ardhur nga Korfuzi , jo nga Athine ne Himare!
    Zemer une nuk kam lidhje prej nga kan ardhur, per mua as qe eshte me rendesi kjo pune. Mua me bene pershtypje reagimi yt per mua shume i paradokshem.
    Ceshte Korfuzi? Ah, ne drec, e ke fjalen per Korkyren! Ajo qe me bene merak eshte paradoksi, si eshte e mundur te mos kene ditur shqip para 80 vjetesh, kurse tani te dijne.Perse e mesuan nje gjuhe te huaj per ta? >?????

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •